Livsmedel.se

LivsmedelsFöreningen och Livsmedel i fokus

Styrelsen

Styrelse vald på Årsstämman 26 april 2018 på mässan GastroNord, Stockholmsmässan i Älvsjö. Nya ledamöter för året är Anna Jönsson, Svensk Dagligvaruhandel, Christian Nyrén, Stiftelsen Lantbruksforskning och Sara Sundquist, Livsmedelsföretagen.

Ordinarie årsmöte ska hållas senast under maj månad på kallelse av styrelsen.

Ordförande

Anna-Karin Karlsson

Anna-Karin Karlsson

Norrmejerier

070-676 53 38

annakarin.karlsson@norrmejerier.se

Viceordförande

Klas Johansson

Klas Johansson

Fazer

076-894 00 96

klas.johansson@fazer.com

Ledamöter

Susanne Ekstedt

Susanne Ekstedt

Food for Progress

070-420 56 22

susanne.ekstedt@foodforprogress.com

Ingela Marklinder

Ingela Marklinder

Uppsala Universitet, Institutionen för kostvetenskap

018-4712312

ingela.Marklinder@ikv.uu.se

Elin Stoij

Elin Stoij

Lantmännen Cerealia

072-221 22 34

elin.stoij@lantmannen.com

Christian Nyrén

Christian Nyrén

Stiftelsen Lantbruksforskning

070-549 74 15

christian.nyren@lantbruksforskning.se

Sara Sundquist

Sara Sundquist

Livsmedelsföretagen

070-996 90 44

sara.sundquist@li.se

Anna Jönsson

Anna Jönsson

Svensk Dagligvaruhandel

070-980 32 09

anna.jonsson@svdh.se

Adjungerade

Niklas Warén  (foto Magnus Fond)

Niklas Warén (foto Magnus Fond)

ICA Sverige

072-220 24 87

niklas.waren@ica.se

Ewa Wiklund

Ewa Wiklund

LivsmedelsFöreningen

070-606 70 45

ewa@livsmedel.se

Annons: